👤

3. Azotatul de amoniu este utilizat la fabricarea unor explozivi industriali,
deoarece prin încălzire se descompune.
în urma exploziei produse se degajă un volum mare de gaze într-un
timp foarte scurt, care au o temperatură ridicată.
a) Stabileşte coeficienții stoechiometrici ai reacţiei care se produce
la descompunerea azotatului de amoniu.
.... NH.NO, — ... NT + .... H,OT + .... 0,1
b) Determină numărul de moli de gaze produse la descompunerea
a 1,6 kg de azotat de amoniu.​


3 Azotatul De Amoniu Este Utilizat La Fabricarea Unor Explozivi Industrialideoarece Prin Încălzire Se Descompuneîn Urma Exploziei Produse Se Degajă Un Volum Mar class=

Răspuns :

Răspuns:

2NH4NO3 => 2N2 + 4H2O + O2

Explicație:

Determinăm cantitatea de substanță de 1.6 kg NH4NO3

ν = m(NH4NO3)/ M(NH4NO3) = 1600 g/ 80 g/mol  = 20 mol

Din ecuația reacției avem:

2 moli NH4NO3 ----- 2 moli N2 ----- 4 moli H2O ----- 1 mol O2

20 mol NH4NO3 ---- x moli N2 ------ y moli H2O ------ z moli O2

x = (20*2)/2 =20 moli N2

y = (20*4)/2 = 40 moli H2O

z = 20/2 =10 moli O2

Succes!