👤

Dacă 5 kg de zahăr ar costa 200 RON Cât ar costa 80 de kg de zahăr?
Vă rog urgent dau coroana​


Răspuns :

5 kg ......... 200 lei .

200 lei : 5 kg = 40 lei ( 1 kg )

40 × 80 ( sa aflam cat costa 80 kg) = 3.200

deci 80 kg costa 3.200 de lei

sper ca te am ajutat :)

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea Mama80