👤

12 Pentru 25 kg de portocale și 25 kg de mere s-a plătit suma de 250 de lei. Ştiind că 1 kg de portocale
are același preț cu 1 kg de mere, află cât costă 1 kg de fructe din fiecare fel.
• Rezolvă problema în două moduri.
56
Matematica


Răspuns :

Răspuns:

Prima metodă:

25+25=50 kg de fructe

250÷50= 5 lei costa 1 kg de fructe de fiecare fel

A doua metodă:

250÷(25+25)=5 lei 1 kg de fructe

Sper ca te-am ajutat