Răspuns :
100% ...................... 100 L Cl2 care reactioneaza
10% ........................... v L Cl2 care NU reactioneaza
v = 10 L
=> V.Cl2 care reactioneaza = 100-10 = 90 L
deoarece acest volum este masurat in alte conditii determinam pe baza legii gazelor ideale n moli Cl2
PV = nRT => n = PV/RT
= 1,23x90/0,082x(273+27) = 4,5 moli Cl2 consumati
p-xilen = 1,4-dimetilbenzen
M.p-xilen = 106 g/mol
m g 4,5 moli
CH3-C6H4-CH3 + Cl2 --lumina--> CH3-C6H4-CH2Cl + HCl
106 1
=> m = 106x4,5/1 = 477 g p-xilen
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.