Ascensorul unui bloc cu 10 etaje ridica o sarcina de 500 kg. Ce lucru mecanic minim efectuează motorul ascensorului, daca inaltimea unui etaj de construcție este 4m? Ce putere are motorul ascensorului daca ridicarea dureaza 20s ?

Trebuie sa calculam inaltimea dintre etajul 1 si 10
H-inaltime
H=10*4m=40m
sarcina-500kg
durata-20s
Puterea(P)=Lucru mecanic(L)/Timp(t)
L=Forta de tractiune(F)*distanta(d)
L=500*40=20000joule(J)
P=L/t
P=20000/20=1000W