👤


1. Observă imaginea de mai jos și încercuiește răspunsul corect.
1 kg 1 kg 1 kg 1 kg 1 kg=20 lei
1 kg 1 kg 1 kg =? lei
Pentru 3 kg de portocale se plătesc:
a) 15 lei;
b) 10 lei;
c) 12 lei;
d) 11 lei.
Va rog, dau coroana!! ​


1 Observă Imaginea De Mai Jos Și Încercuiește Răspunsul Corect1 Kg 1 Kg 1 Kg 1 Kg 1 Kg20 Lei1 Kg 1 Kg 1 Kg LeiPentru 3 Kg De Portocale Se Plătesca 15 Leib 10 L class=

Răspuns :

Răspuns:

c

Explicație pas cu pas:

deoarece 5 kg portocale sunt 20 lei asta înseamnă:

20:5=4

4 lei costă 1 kg

4×3=12( lei 3 kg portocale)

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari