Răspuns :
Răspuns:
Cat a plătit pe 1 kg?
12÷3=4 lei
Cat va plati pe 6kg?
6×4=24 lei
Răspuns:
vrei prin regula celoe 3 simpli? daca da:
3kg........12 lei
6kg........x
x= 12•6 supra 3 (:3)
=72:3
= 24
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.