👤

patru kg de mere costa 9.6 lei . cinci kg de mere de aceeasi calitate costa ?


Răspuns :

4kg.....................9,6lei
5kg......................x

x=(5*9,6)/4
x=5*2,4
x=12 lei
4kg=9,6lei=>1kg=2,4lei
5kg=2,4*5=12lei