👤

4. Mama a luat 3 kg de mere a câte 4 lei/ kg. Câţi lei au costat merele?
• Rezolvă prin adunare repetată.
Scrie apoi sub formă de înmulțire.​


Răspuns :

Răspuns:

3+4=7lei

3×4=12lei

Sper ca e bine!