Răspuns :
Răspuns:
Bună!⚘
5 kg mere...........30 lei
12 kg mere............x lei
1.Cât costă un kg de mere?
30:5=6 lei
2.Cât costă 12 kg de mere?
12×6=72 lei
Sper că te-am ajutat!♥️
Răspuns:72
Explicație pas cu pas:
30:5=6
5kg=30lei
5kg=30lei
2kg=12lei
30+30+12=72
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.