👤

Pentru 5 kg de
mere si 2 kg de banane sau plătit 20 lei , iar pentru 3 kg de mere si 2 kg de banane sau plătit 16 lei .
Cat costa 1 kg de mere?
Cât costa 1 kg de banane?​


Răspuns :

Răspuns:

5x+2y=20

3x+2y=16

x=(20-2y)/5

inlocuiesti x ul

(20-2y)/5 + 2y=20

(20-2y+10y)=100

20+8y=100

8y=100-20=80

y=80/8=10

(1 kg banane = 10 lei)