👤

Calculează concentrația soluției obținută prin dizolvarea a 10 g sare în 100 g soluție​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

md=10g sare

ms=100g sol.

c

c= md .100 : ms

c= 10 .100 : 100= 10%

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari