👤

DAU COROANĂ!
Este urgent!​


DAU COROANĂEste Urgent class=

Răspuns :

Răspuns:

35 lei

Explicație pas cu pas:

4 kg mere + 2 kg pere  = 1 kg mere + 3 kg pere

4kg mere + 2 kg pere + 1 kg mere + 3 kg pere = 5 kg mere + 5 kg pere

1 kg mere + 1 kg pere = 7 lei   I · 5 =>

5 kg mere + 5 kg pere = 7·5 = 35 lei

Răspuns:

70 lei

Explicație pas cu pas:

1kg=7lei

4kg×7+2kg×7+1kg×7×3kg×7=28+14+7+21=70