👤

exprimați:V1=20 m/s in km/h și viteza V2=90 km/h în m/s​

Răspuns :

Răspuns:

a) v1=20m/s

transform 20 de m in km si 1s in oră

==> 20m=0,02km

1s=1/3600 h

0,02km/1/3600 h= 0,02km•3600/1=72 km/h

b) v2=90km/h

transformăm 90km in m si 1h in secunde

90km=90000m

1h=3600s

90000m/3600s=25m/s

/ --> linie de fracție

.

Mult noroc!

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari