👤

Exersează
Observă imaginea şi alege răspunsul corect.
Un litru de ulei costă: a) 4 lei; b) 5 lei; c) 6 lei;
d) 8 lei.

2 litri ulei 16 lei


urgent rezolvarea dau coroana ​


Răspuns :

Răspuns:

dacă 2 litrii de ulei costă 16 lei atunci un litru costă 16:2=8 lei

Răspuns:

d)8 lei

Explicație pas cu pas:

16÷2=8

Sper ca te-am ajutat