👤

Care este concentrația siropului obținut prin dizolvarea a 60g zahar in 240g apa? ​

Răspuns :

Răspuns:

md=60g

mH2O =240g

ms=md+mapa =240+60=300g

C=md×100/ms=60×100/300=20%

Explicație:

H2O apa

Răspuns:

Ai rezolvarea atașată in poza.

Vezi imaginea Bveverita22