👤

​ Se dizolvă 300 g piatră- vânătă în apă, obținându-se o soluție de concentrație 10%. Calculează masa de apă în care s-a dizolvat piatra-vânătă.

Răspuns :

Răspuns:

md=300gCuSO4

c=10%

ms=300x100/10

ms=3000g

ms=md+mH2O

mH2O=3000-300=2700g

Explicație: