👤

Stiind ca 6kg de piersici costa 36 lei, tot atat cat 9 kg mere, sa se afle cat costa 1 kg piersici si 1 kg de mere?

Răspuns :

1 kg piersici egal cu 36/6 = 6 lei

1 kg mere costa 36/9 = 4 lei

Sper ca te am ajutat

un kilogram de piersici costă: 36/6=6 lei

de mere: 36/9=4 lei

împreună: 6+4=10 lei