Răspuns :
Răspuns:
- un kg portocale = 4 lei
- un kg mere = 3 lei
Explicație pas cu pas:
Salutare!
un kg mere = ? lei
un kg portocale = ? lei
5 kg mere ........ 8 kg portocale ........ 47 lei |·2 (înmulțim cu 2 relația)
10 kg mere....... 6 kg portocale ....... 54 lei
10 kg mere ....... 16 kg portocale ....... 94 lei
10 kg mere ....... 6 kg portocale ....... 54 lei scădem cele doua relații
10 kg portocale = 40 lei
un kg portocale = 40 : 10
un kg portocale = 4 lei
5 kg mere + 8 × 4 = 47
5 kg mere + 32 = 47
5 kg mere = 47 - 32
5 kg mere = 15
un kg mere = 15 : 5
un kg mere = 3 lei
==pav38==
Răspuns:
Sper sa te ajute și sa înțelegi scrisul. Am rezolvat prin metoda comparației.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.