👤

12 kg de mere costă 48 de lei cât costă 7 kg de mere?

Răspuns :

48 : 12 = 4 lei ( costă 1 kg mere )

4×7 = 28 lei ( 7 kg de mere )

sau :

12 kg mere ...... 48 lei

7 kg mere ....... x lei

__________________

x = 48:12×7=4×7=28 lei

Explicație:

48:12=4

47=28

Sper te-am ajutat:)