Răspuns :
48 : 12 = 4 lei ( costă 1 kg mere )
4×7 = 28 lei ( 7 kg de mere )
sau :
12 kg mere ...... 48 lei
7 kg mere ....... x lei
__________________
x = 48:12×7=4×7=28 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.