👤

Dacă 6 kg de ardei costă 36 RON Să se afle cât costă 15 kg de ardei? ​

Răspuns :

Răspuns:

90

Explicație pas cu pas:

6 kg ardei .........36 lei

15 kg ardei.........x lei

1.Cât costă 1 kg de ardei?

36:6=6 lei

2.Cât costă 15 kg de ardei?

15×6=90 lei