Răspuns :
2 kg m ...... 3 kg s ....... 67 lei
5 kg m ..... 3 kg s ........ 91 lei.
________________________
5-2=3 kg mere ( in plus )
91-67=24 lei
24:3= 8 lei ( costa 1 kg de mere )
8×2=16 lei ( costă 2 kg de mere )
67-16=51 lei ( costă 3 kg de struguri )
51:3=17 lei ( costă 1 kg de struguri )
Notam kg de mere cu x, iar kg de struguri cu y.
2x+3y=67
5x+3y=91
-------------- (-) scadem relatiile
-3x=-24
x=8
Inlocuim
2*8+3y=67
16+3y=67
3y=51
y=17
Sper ca ai inteles!
2x+3y=67
5x+3y=91
-------------- (-) scadem relatiile
-3x=-24
x=8
Inlocuim
2*8+3y=67
16+3y=67
3y=51
y=17
Sper ca ai inteles!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.