👤

O persoană cumpără 2 kg de mere cu 3 lei / kg și 4 kg de prune cu 1,5 lei / kg. Un kilogram de fructe cumpărate a costat în medie *?? va rog răspundeți​

Răspuns :

Răspuns:

2 kgx3 lei=6 lei merele

4 kgx1,5 lei=6 lei prunele

--------------------------------

6 kg=12 lei

12:6=2 lei kg