👤

Calculează suma cheltuită ptr următoarele cumpărături?
3 kg de mere
2 legături de ridichi
5 kg de carton
2 bucati de ardei
500 g de capsuni
Fructe - Legume - Branzeturi
Deschis Luni-Sambåta 8-21
Duminica 8-14

Suc de ananas 1 cutie 8 lei
Mere 1 kg 2 lei
Cartofi 1 kg 2 lei
Căpșuni 250 g 8 lei
Ciuреrсі 500 g 5 lei
Salata 1 buc 2 lei
Ardei 1 buc 3 lei
Ridichi 1 leg 2lei​


Răspuns :

Răspuns:

42

Explicație pas cu pas:

3 kg mere 3×2=6 lei

2 legături de ridichi 2×2=4lei

5 kg de cartofi 5×2=10 lei

2 bucăți de ardei 2×3=6 lei

500g de căpșuni 2×8=16 lei

6+4+10+6+16=

10+10+6+16=

20+6+16=

26+16=

42 lei(au costat cumpărăturile)