Răspuns :
Răspuns:
168
Explicație pas cu pas:
8 kg mere.........32 ron
42 kg mere.......x ron
1.Cât costă un kg de mere?
32:8=4 ron
2.Cât costă 42 kg de mere?
42×4=168 ron
Explicație pas cu pas:
Pentru a afla,cat dam pentru un kg de mere:
32:8=4(lei/1kg)
Pentru a afla cat dam pentru 42 kg de mere
4×42=168(lei/42kg mere)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.