👤

ex 9 numai b,c
vă rog a să dau coroana!!!!​


Ex 9 Numai Bc Vă Rog A Să Dau Coroana class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

b)

2 x 65 lei - 85 lei

Un iepuras costa 65 lei, iar un ursulet costa 85 lei. Calculati cu cat costa mai mult doi iepurasi decat un ursulet.

2 x 65 lei - 85 lei = 130 lei - 85 lei = 45 lei

____________

c)

(65 lei + 85 lei) : 10

10 prieteni trebuie sa cumpere un iepuras si un ursulet pentru un cadou. Daca iepurasul costa 65 lei, iar ursuletul costa 85 lei, si prietenii au contribuit in mod egal, aflati cu cati lei a contribuit fiecare la cumpararea cadoului.

(65 lei + 85 lei) : 10 = 150 lei : 10 = 15 lei

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Limba română. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari