👤

Joana a cumpărat de la magazin 2 kg de roșii, 3 kg de cartofi şi 4 kg de mere. Ce rest a primit de la
o bancnotă de 50 lei dacă 1 kg de roşii costa 4,5 lei, 1 kg de cartofi costă 1,5 lei, iar 1 kg de mere
costă 2,5 lei.​


Răspuns :

Răspuns :26,5

50-2*4,5-3*1,5-4*2,5=

=50-9-4,5-10=

=26,5

2×4,5=9 lei ( au costat roșiile )

3×1,5=4,5 lei ( au costat cartofii )

4×2,5=10 lei (au costat merele )

9+4,5+10=23,5 lei ( au costat impreuna cumparaturile )

50-23,5=26,5 lei ( restul primit )

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari