Răspuns :
•mai intai afli cat costa un kg:
30:5=6 lei
•1 kg costa 6 lei,iar 6kg inseamna de sase ori mai mult:
6×6=36 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
30 : 5 =6 lei / Kg
6 x 6 = 36 lei pt 6 kg gutui
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.