👤

pentru hranirea celor 4 lei de la Grădina zoologica din orașul nostru se folosesc cate 12 kg de carne zilnic.Cata carne mănâncă leii de la Grădina Zoologică într-o săptămână?Rezolva problema in doua moduri.


Răspuns :

Răspuns:

Primul mod:

1. 12*7=84kg consumă săptămânal 4 lei.

Al doilea mod:

1. 12+12+12+12+12+12+12=85kg consumă săptămânal 4 lei.