👤

Problema cu plan
3kg de cartifi costa 12 lei.
Cit costa 5kg de cartofi?


Răspuns :

Răspuns:

 3kg............12lei

 5kg.............xlei

x=(5*12):3= 20lei  (5kg cartofi costa 20 lei)

     (aceasta este regule de 3 simpla)

ne legam de regula de 3 simpla

3kg de cartofi........12 lei

5kg ............................x lei => 3/5=12/x=> x=20 de lei

Raspunsul final este ca 5 kg de cartofi costa 20 de lei