Răspuns :
Răspuns:
3kg............12lei
5kg.............xlei
x=(5*12):3= 20lei (5kg cartofi costa 20 lei)
(aceasta este regule de 3 simpla)
ne legam de regula de 3 simpla
3kg de cartofi........12 lei
5kg ............................x lei => 3/5=12/x=> x=20 de lei
Raspunsul final este ca 5 kg de cartofi costa 20 de lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.