Răspuns :
Răspuns:
v=3 lei
p=18 lei
Explicație pas cu pas:
p=6*v
p=v+15
6v=v+15
6v-v=15
5v=15
v=15/5
v=3 lei
p=6*3=18 lei
Răspuns:
1pepene = 6 verze => 1pepene = 1 varza+ 15 lei => 5 verze = 15 lei => 1 varza =3 lei
1 pepene = 6*varza = 18 lei
Explicație pas cu pas:daca pepenele este de 6 ori mai scump decat o varza inseamana ca are pretul a 6 verze.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.