Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Daca 4 l de vin costa 128 lei, cat costa 8 l? Cati litri de vin se pot cumpara cu 64 lei?
Cat costa 1 l de vin?
128 lei : 4 = 32 lei
Cat costa 8 l de vin?
32 lei x 8 = 256 lei
Cati litri de vin se pot cumpara cu 64 lei?
64 lei : 32 lei = 2 l
Răspuns:2l
Explicație pas cu pas:
4l...128 lei
8l...(128leix4l):2=256lei
xl... 64lei
x=2l
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.