Răspuns :
15:5=3 lei ( costa 1 kg de pere )
3×4=12 lei ( costă 4 kg )
5 kg..............15 lei
4 kg...............x lei
x=4 ori 15, totul supra 5
x=4 ori 3, am simplificat 15 cu 5
x=12 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.