Răspuns :
Răspuns:
b=banane , p=portocale
b=2p
30p+45b=360
30p+2·45p=360
120p=360=>p=360:120=>p=3 lei costa un kg de portocale
b=2·3=>b=6 lei costa un kg de banane
verificare:
30·3+45·6=90+270=360 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.