👤

8 KG DE CARTOFI COSTA 16 LEI. 4 KG DE CARTOFI DE ACELASI FEL COSTA .....

Răspuns :

16:8=2 lei/kg
2*4=8lei (4kg)
Sper sa fie de folos :))

Explicație pas cu pas:

afli cât costa un kg : 16 : 8 = 2 lei => 4 kg costa : 2×4 = 8 lei

SPER CA TE AM AJUTAT :))