Răspuns :
Răspuns:
1)
50 creioane____________100 lei
7 creioane______________x lei
___________________________
x= (100×7)/50
x= 700/50
x= 14 lei costa 7 creioane
2)
4 kg mere_______________32 lei
7 kg mere________________ x lei
___________________________
x= (32×7)/4
x= 224 /4
x= 56 lei costa 7 kg mere
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.