👤

Șase kilograme de mere costa 12lei. Trei kilograme de mere de același fel costă...lei​

Răspuns :

Regula de trei simplă

6 kilograme de mere............12 lei

3 kilograme de mere............X lei

X = 3 × 12 : 6

X = 36 : 6

X = 6 lei