👤

creaza si rezolva problema dupa data 6kg.zahar-? lei 3kg.zahar-24lei ?kg.zahar-320lei Cu justificari​

Răspuns :

Răspuns:

2x24= 48 lei sunt 6 kg de zahar

24/3= 8 lei costa 1 kg de zahar

320/8 = 40 kg de zahar costa 320 lei

rsp. de 320 lei poti cumpara 40 kg de zahar