Răspuns :
Hello!
The first exercise:
- How much bread do you want?
- How many bars of chocolate did you buy?
- How many bottles of water do you have?
- How much juice will you buy?
- How many biscuits do you want?
- How many apples do you eat every day?
- How much butter is there?
The second exercise:
- How much is a packet of salt?
- How much is a bottle of lemonade?
- How much are three bars of chocolate?
- How much is an ice cream?
- How much is a banana?
- How much are ten eggs?
- How much are four oranges?
- Lumberjack25
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Engleza. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.