Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
8 kg cartofi caosta 16 lei
1 kg de cartofi costa 16 : 8 = 2 lei
4 kg de cartofi costa 4 x 2 = 8 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
16÷8=2lei costa un kg de cartofi
2·4=8 lei vor costa 4 kg de cartofi
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.