Va rog repede rezolvați problema.Va rog tot cu schemă!
![Va Rog Repede Rezolvați ProblemaVa Rog Tot Cu Schemă class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d1f/f2813b77c6537ff257e64297a8b2fec6.jpg)
Răspuns:
Rezolvare:
1)16.4:2=8.2lei-costa un kg de pere
2)8.2:2=4.1lei-costa un kg de mere
3)6×8.2=49.2lei-costa 6 kg de pere
4)4×4.1=16.4lei-costa 4 kg de mere
5)49.2+16.4=65.6
Raspuns: cu 65 de lei nu pot cumpara 6 kg de pere si 4 kg de mere