👤

Creati si rezolvati probleme asemanatoare dupa scheme

1kg ceapa ...? lei

2kg ceapa 6 lei

5 kg ceapa...? lei


Răspuns :

Răspuns:

1 kg ceapa=6:2=3 lei

5 kg ceapa=3*5=15 lei

Răspuns:2 kg de ceapa costa 6 lei. 1 kg de ceapa cât costa?

Dar 5 kg?

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari