👤

Din banii pe care-i are pentru diverse cumpărături, Maria plătește 15,75 lei pentru 5 kg de mere. Cât ar n
plătit Maria pentru 8 kg de mere?
• Rezolvare:
Folosim metoda reducerii la unitate
Deci 1 kg de mere costa 3,15 lei
Determinăm cât costă 1 kg de mere:
Determinăm cât costă 8 kg de mere:
15,75 : 5 = 3,15 (lei)
8.3,15 = 25,20 (lei)
166​