👤

4 caiete......6pixuri......38 lei
2caiete.......5pixuri......25lei
Cat costa un pix si cat costa un caiet?
VA ROG !!!!!​


Răspuns :

4c.....6p......38lei. | × 2

2c.....5p......25lei. | × 4

______________

8c....12p....76lei. |

8c...20p...100lei. |

______________

/......8p.....24lei

24lei:8= 3lei (un pix)

4c......3×6p.....38lei

4c......36.......38lei

4c...2lei

4:2lei=2lei(un caiet)

Răspuns:

Nu mi-a mai încăput în fotografie dar un caiet este 5 lei

Vezi imaginea Lovely76
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari