👤

Cât costă 10 kg de roșii dacă o roșie costă 5 lei și sunt 2 roșii?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:10×5=50 lei

50:2=25

25:5=5 lei

10 kg ___ 2r ___ x lei

5 kg ___ 1 r ___ 5 lei ; 5kg = 5 lei => 1 kg = 1 leu

} => d.p => 10 kg = 10 lei ; 1 r = 5 lei, 2 r = 10 lei.