👤

Un obiect se scumpeste cu 40% si apoi se reduce cu 30% ajungand sa coste 56 lei.Sa se afle pretul initial. multumesc.​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

P = pretul initial

Dupa scpmire pretul va fi P x 140/100

Dupa ieftinire pretul va fi (P x 140/100) x 70/100

P x 140/100 x 70/100 = 56

P = 56x100x100/140x70 = 57,1 leu

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari