👤

EXERSEAZĂ!
De la o cofetărie, Maia a cumpărat două îngheţate şi 4 prăjituri, plătind 26 lei. In altă zi, la aceleaşi
preţuri, a cumpărat două îngheţate şi 6 prăjituri de același fel cu primele, plătind 34 lei.
Câti lei costă înghetata? Dar prăjitura?


Răspuns :

Răspuns:

o prăjitură 4 lei

o înghetată 5 lei

Explicație pas cu pas:

34-26=8 lei costa 2 prăjituri

8÷2=4 lei costa o prăjitură

4×4=16 lei patru prăjituri

26-16=10 lei 2 înghețate

10÷2=5 lei costă o înghetată