👤

urgent!!!dau 10 puncte și coroana.5 stele​

Urgentdau 10 Puncte Și Coroana5 Stele class=

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

3kg mere..........2kg banane...........19lei

5kg mere............2kg banane.........25lei

25-19=6 lei

5-3=2

6:2=3 lei este un kg de mere

aflam cat costa 3 kg de mere

3×3=9lei

19 lei-9 lei =10 lei(costa 2 kg de banane)

aflam cat costa un kg de banane

10:2=5lei costa un kg de banane