👤

Dacă pentru 12 caiete platim 36 de lei atunci pentru 8 caiete cat vom plati ? ​

Răspuns :

Regula de trei simplă

12 caiete.........36 lei

8 caiete.........X lei

X = 8 × 36 : 12

X = 288 : 12

X = 24 lei

Răspuns:

24

Explicație pas cu pas:

36 lei÷12=3 lei

8 caiete × 3 lei=24 lei