👤

1)2kg de mere costa 8 lei,cât costa 20 de kg de mere?
2)2caiete costa 40 de lei,cât costa 100 de caiete​


Răspuns :

Răspuns:

1kg costa 8:2=4 lei

20 kg costa 20×4=80 lei

1 caiet costa 40:2=20

100 caiete costa 20×100=2000lei

1) 8:2=4 ( lei 1 kg de mere )

20×4=80 (lei 20 kg de mere )

2) 40:2=20 ( lei costă 1 caiet )

20×100=2000 (lei costă 100 caiete)